Prep football: How they fared last week

Prep football:  How they fared last week

Prep football: How they fared last week

Print
Email
|

by Associated Press

WCNC.com

Posted on October 15, 2012 at 10:09 AM

Updated Monday, Oct 15 at 10:14 AM

Class 4A
 
1.  Matthews  Butler  (8-0)  beat  Charlotte  Providence  45-14.
  2.  New  Bern  (8-0)  beat  Wilmington  Ashley  55-0.
  3.  Richmond  County  (8-0)  beat  Lumberton  30-17.
  4.  Indian  Trail  Porter  Ridge  (7-1)  lost  to  Weddington  7-0.
  5.  Charlotte  Mallard  Creek  (7-1)  beat  Huntersville  Hopewell  42-0.
  6.  Garner  (9-0)  beat  Knightdale  42-7.
  7.  East  Forsyth  (9-0)  beat  Southwest  Guilford  69-13.
  8.  Scotland  County  (8-1)  beat  Hoke  County  34-19.
  9.  North  Davidson  (9-0)  beat  West  Forsyth  37-7.
10.  Fayetteville  Smith  (8-1)  beat  Hope  Mills  South  View  34-14.

Class 3A
 
1.  Northern  Guilford  (8-0)  beat  Rockingham  County  42-7.
  2.  Belmont  South  Point  (8-0)  idle.
  3.  Havelock  (8-1)  beat  Jacksonville  42-12.
  4.  Statesville  (8-1)  beat  Alexander  Central  37-27.
  5.  Charlotte  Catholic  (7-1)  beat  Charlotte  Berry  Tech  48-14.
  6.  Clayton  Cleveland  (8-1)  lost  to  Erwin  Triton  43-40.
  7.  Wilson  Hunt  (8-0)  beat  Southern  Nash  30-21.
(tie)  Kannapolis  Brown  (7-2)  lost  to  Hickory  Ridge  63-42.
  9.  Shelby  Crest  (8-1)  beat  Gastonia  Huss  34-27.
10.  Concord  (8-1)  beat  Mt.  Pleasant  49-21.

Class 2A
 
1.  Tarboro  (8-0)  beat  SouthWest  Edgecombe  43-22.
  2.  Jacksonville  Northside  (9-0)  beat  Richlands  40-13.
  3.  East  Lincoln  (9-0)  beat  Lake  Norman  Charter  35-21.
  4.  South  Iredell  (8-1)  beat  Catawba  Bandys  24-13.
  5.  Edenton  Holmes  (8-0)  beat  Pasquotank  County  44-0.
  6.  Boonville  Starmount  (8-0)  beat  North  Wilkes  40-6.
  7.  Carrboro  (9-0)  beat  Hillsborough  Cedar  Ridge  49-28.
  8.  East  Duplin  (8-1)  beat  Clinton  21-14.
  9.  South  Columbus  (7-2)  lost  to  East  Bladen  28-6.
10.  Reidsville  (7-2)  beat  Siler  City  Jordan-Matthews  11-0.

Class 1A
 
1.  Swain  County  (9-0)  beat  Andrews  62-6.
  2.  Warsaw  Kenan  (8-0)  beat  Dunn  Midway  30-0.
  3.  Murphy  (8-1)  beat  Q  Foundation  56-30.
  4.  Southwest  Onslow  (7-1)  beat  East  Carteret  69-0.
  5.  Manteo  (8-0)  beat  Perquimans  County  49-18.
  6.  Hendersonville  (8-1)  beat  Black  Mountain  Owen  27-0.
(tie)  Albemarle  (8-1)  beat  East  Montgomery  42-7.
  8.  Plymouth  (8-1)  beat  Camden  County  56-6.
  9.  Ayden-Grifton  (7-1)  beat  North  Duplin  33-14.
(tie)  Goldsboro  (7-1)  beat  Princeton  56-16. 
 

Print
Email
|